Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

  • Karfas Plajı
    Karfas Plajı

Gezilecek Yerler

 

 

 

 

Sakız adasına vardıktan sonra dilerseniz ekstra olarak aşağıdaki turumuza katılabilirsiniz.
                                   

GÜNEY ADA TURU
Rehberimizin belirlediği saatte Chios liman ofisimizin önünden otobüsle ada turu için hareket .
Gezilecek yerler :
Armolia (seramik köyü)
Mastichoria (Sakız ağaçlarının bulunduğu bölge)
Mesta (Antik Labirent Köy) – ( yemek molası )
Pirgi köyü(geometrik şekilli duvar süsleri olan köy)
Tur bitiminde limana bırakış

 

KİŞİ BAŞI : 20 Euro


FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:
Sakız Adasındaki Tur Boyunca Ulasım ve Türkçe Rehberlik Hizmeti

 
 
 
Sakız Adası (Eski Yunanca Khios) Yunanistan'da, Ege Denizi'nde, Karaburun Yarımadası'nın karşısında yer alan bir adanın ve yine Khios adını taşıyan ilin şehrin ismidir. Şehir için Hora adı da kullanılır. Sakız ağaçları bu adada çok olduğu için ismi Sakız'dır. Ada halkı sakız ağaçlarından geçimini kazanır ve sakız, zeytine göre daha iyi gelir getirdiği için ada halkının refahı diğer ege adalarına göre yüksektir.
Sakız Adası'nın yüzölçümü 904 km², 2005 nüfusu 53000'dir. Ada Merkezinde Türklerin ve Yahudilerin yaşadığı eski mahalleler önceden hendekle ayrılan kale içinde yer almaktaydı. Burada hamamlar, cami (Bayraklı Camii), mescit ve çeşmeler bulunmaktadır. Bununa birlikte kale dışında da yeni camiler ve çeşmeler de mevcuttur. Camiler içinde denize en yakın ve büyük olanı şu anda Bizans Müzesi olan Mecidiye Camiidir ve adaya yaklaşırken minaresi görünmektedir.
Sakız Adası güzel plajlarla doludur ve görmeye değer birçok yere sahiptir. Müzeleri ve Koraes Kütüphanesini ziyaret etmek bölgenin kültürünü ve tarihini keşfetmenin en mükemmel yoludur. Şehirde dolaşmak ve köylerin dar sokaklarında yürümek Sakız Adası ruhunu keşfetmenin harika bir yoludur. .
 
En İyi Bölgeler 
 
Kambos
Pyrgi
Mesta
Nea Moni
Anavatos
Virgin Sikelia
Vessa
Giustiniani Sarayı
Volissos
Lagada 
 
En İyi Plajlar 
 
Karfas
Mavra Volia
Komi
Aghia Fotia
Nagos
Lithi
Elinda
Lefkathia
Megas Limnionas
Daskalopetra
 
Pyrgi Köyü
Sakız Adası merkezinin 25 Km güneyinde inşa edildiği gibi duran bölgelerden biridir. Dar sokaklar, sayısız kiliseler ve aralarından 13. yüzyıldan kalma Bizans kilisesi St. Apostles, siyah beyaz geometrik şekillerin kombinasyonu ile eşsiz dış duvar dekorlu evleri - "xysta" – ziyaretçileri şaşırtmaktadır.
Evler birbirine çok yakın dizilmiştir. Sokaklar kaldırım taşlı ve dardır. Denizden çok uzakta küçük ağaçsız bir vadide uzanmakatadır. Gri evlerin köy içinde bulunan sadece iç duvarlara bakan kapı ve pencereleri vardı. Dış duvarlar köşelerinde küçük kuleler ve tek kapı ile bitişik siperler içermekteydi.  
Pyrgi’nin merkezinde sakinlerin hareket edebilir bir köprü kullanarak saldırı durumunda sığındıkları koruma kulesi yükselmektedir. Sokaklar dardır, kaldırım taşı döşelidir, ve merkez kule meydanına bağlanmaktadırlar.
Pyrgi ve Lithi’de evlerin ön cephesinde Xysta adı verilen dizayn kazılmış olarak görülmektedir. Bu, beyaz ve siyah geometrik şekillerin sıva üzerine işlendiği bir el oymacılığı tekniğidir. Bu duvara kum-sıva kaplamanın yapılmasına dayanan, dikkatlice beyaza boyanıp ardından şekillerin kazınması ile yapılır.
 
KAMBOS
Adanın en güzel yerlerinden biri Kambos’tur, narenciye bahçeleri ile çevrelenmiş Chora’nın 3 Km güneyindeki yeşil bir vadidir. Kambos (“sade”) Sakız Adasının güney yakasında yaklaşık 10 Km uzunluğunda ve 2 Km genişliğinde gerilmiş düz bir alandır.
14. yüzyıldan sonraki yıllarında  Cenovalılar bu bölgeyi binalarını inşa etmek için seçmişlerdir.
Özenerek yapılmış mermer kabartmalarla ve oluklarla süslü su depoları, avlunun merkezine oturtulacak şekilde yapılmıştır. Gölgeli yollar, çiçek bahçeleri ve yasemin çiçekleri eşsiz bir atmosfer yaratmaktadır.
Ağaçların tepesinden heybetli bir şekilde iki ve üç katlı evler yükselmektedir. Kemerli kapılar ve pencereler küçük mermer sütünlarla kemerlenmiştir, balkonlar küçük sütunlarla desteklenmiştir, kocaman giriş kapısı kolunun tabakaları ve çeşitli avlularlar, çakıl taşlı avlular ve freskolu tavanlar bölgesel koşuların bir sonucu olarak bölgenin eşsiz mimarisini sunmaktadır. Ne yazık ki 1822 katliamı ve 1881 depremi belirgin yapıları yok etmiştir. 
 
MESTA
Mesta,Bizans Döneminden (14. Ve 15. Yüzyılları) kalma mükemmel bir şekilde kurulmuş bir köy-kaledir. Merkezin 35 Km güneyindedir.
Eski Taxiarchi Kilisesi kemerli tek geçtli bazilika, 1794 yılında tahta oyma ikon ile, iyi bir Sakız Adalı tahta-yontma parçası, iki-geçitli hale gelmiştir, mükemmel, görülmeye değer bir abidedir.
Mesta rıhtımı köyden 4 kilometre uzaklıktadır
 
NEA MONİ
 
Katolikon (ana kilise) sekizgen kubbeli kiliselerin en önemli örneklerindendir ve mermer ve mozaiklerle dekore edilmiştir. Batı tarafının sonuda heybetli koruma kulesi bulunur, yemekhane (Trapeza) katolikonun güney batı tarafında uzanmaktadır. Bozulmadan korunan yeraltı sarnıncının yarısı 11. Yüzyıldan kalmadır. 
 
KARFAS PLAJI
Karfas Sakız Adası merkezinden 7 Km güneyde olup Sakız Adasının güzel kumu ve plaj oyunları ile en iyi plajları arasındadır. Bir turist merkezi olarak Karfas birçok otele, restoran ve tavernaya ve elbette kafe ve barlara sahiptir.
 
Sakız Adasındaki Restoranlar ve Tavernalar
Sakız Adasında dışarıda yemek yemek ve tipik Yunan yemeklerinin tadını çıkarmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Tüm bu yerlerde bahşiş hesabın içine dahil edilir. Yine de hesabın yüzde beşini masaya bahşiş olarak bırakma adettir.
Sakız Adasında ayrıca kahve, şarap ya da buzlu çay gibi bazı içecekelerin yanında ücretsiz su servisi olağandır.
Restoranlar ve Tavernalar
Bir yunan restoranı ile tavernası arasındaki ana fark yemeklerin sunuluş biçimidir. Bir restoranda her bir misafir büyük bir tabakta servis edilen bir yemek seçer. Aksine, bir tavernada masanın ortasına diğerleri ile paylaşacağınız çok çeşitli mezeler konur. Böylece herkes gözde yemeğine ulaşabilir.
Sizlere tipik Yunan yemekleri olan Yunan salatası, Saganaki, Souylaki ve Moussaka (Musakka) yanında tüm Ege adalarında olduğu gibi Sakız Adasının çok çeşitli balığı da sunulacaktır.
Sakız Adasının rıhtımında olduğu gibi genellikle turistik bölgelerde restoranlar bulabilirsiniz. Fakat şehir merkezinin dışında bulunan küçük sokaklarda da tipik Yunan yemek sitilini sürdüren tavernalar da bulunmaktadır. Birçok Yunanlının gittiği restoran ya da tavernaları ziyaret etmeniz önerilir.
Özellikle Sakız Adası merkezinde neredeyse her sokağın köşesinde dönerciler bulunmaktadır. Buralar Yunanlılar tafafından günün her saatinde ziyaret edilir.
 
Sakız Adası Spesyalleri
Sakız Adası sakız yetiştiriciliği ve onun diğer ürünleri ile meşhurdur. Diğer sakız ürünleri arasında, Sakız Adası Yunan halkı arasında sakız tatlıları ile ünlüdür.
Ayrıca, “chian” ismindeki kaşık tatlısını denemelisiniz. Kaşık tatlıları üzüm, elma, kiraz ve narenciyeden yapılmak olup meyvelere tatlı bir tat katan bir şurup ile servis edilir.
 
Kafeler, Kulüpler, Sakız Adası Gece Hayatı

Sakız Adası gecelerinizi geçirmek için bir çok seçenek sunar. Bunların çoğu adanın başkenti olan Sakız Adası şehrinde bulunmaktadır. Rıhtım etrafını çevrelemiş birçok bar bulabilirsiniz. Akşamları dışarı çıkmak istyorsanız, gecenin geç saatlerine kadar açık barlardan birini seçebilirsiniz ve Sakız Adası şehrinin merkezinde ve civar bölgede birkaç kulup bulunmaktadır. Kulüplerin çoğu sadece yazları açıktır.
Eğer dışarıda tipik bir Yunan akşamı yaşamayı tercih ederseniz canlı müzükli bir restoranı ya da tavernayı tercih edebilirsiniz. Burada rembetiko adındaki ismindeki özel Yunan müziğini dinleyebilirsiniz.
Elbette sadece adanın başkentinde barlar yok. Onları neredeyse her köyde bulabilirsiniz. Özellikle Karfas ve Komi gibi birçok turistin tatilini geçirdiği yerlerde sahil kenarında birkaç kafe bulabilirsiniz. Adanın merkezindeki daha küçük köylerde genelde erkeklerin kahve içmeye gittiği geleneksel tipik Yunan kafelerinden birine gidebilrsiniz.
Çoğu kafenin konumlandığı Karfas sahilinde, Sakız Adasının rıhtımında kahvenizin keyfini çıkarabilirsiniz. Güzel kafeleri birçok yerde bulabilirsiniz, tüm köylerde olduğu gibi özellikle Megas Limnionas, Agia Fotia, Komi, Lithi, Limnia gibi en turistik yerlerde.
Gece hayatı, Sakız Adası şehrine yakın 3 ya da 4 temel kulüpte ya da Sakız Adası rıhtımında bulunan gece geç saatlere kadar açık olan kafelerde içmek demektir