Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

  

Gezilecek Yerler

 

Türkiye'ye en yakın yunan adası olan Kos Adası, 12 yunan adaları grubunun en büyük iki adasından biridir. Bodrum'dan sadece 5 km uzaklıkta olan Kos Adası, aynı zamanda 290 km. uzunluğundaki sahilleri ile  turizm açısından oldukça önemli ve güzel bir yere sahiptir.
 
Mitolojik tarihi oldukça eskilere dayanan Kos Adası, Hipokrat'ın kurduğu Asklepeion'un, bir tıp merkezi olarak insan tedavisinde büyücülüğün yerinin olmadığını  ve bunun ancak eğitim ile sağlanabileceğini göstermiştir. Doktorların atası olarak sayılan Hipokrat, ilk defa bu adada hayat bulmuş ve modern günümüzde ise doktorların Hipokrat yemini etmek için bu adayı ziyaret etmesini sağlamıştır.
 
Mistik yunan tarihinin izleri ile modern şehrin bir arada olduğu bu Kos Adası'nda, antik leopar, aslan ve yunus gibi yunan motiflerinin bulunduğu  tapınaklar, harabeler, giyim dükkanları, alışveriş yerleri ve evler bir aradadır. Kos' da alışveriş veya gezi yaparken binlerce yıllık mitolojik bir tapınak yada antik bir heykel ile karşılaşabilirsiniz. 
  
 
Kos Merkezde Tarihi binalar ve  görülmeye değer yerler:

1-Neratzia Kalesi :  M.S    15.   Yüzyılın  başlarında  St.John  şövalyeleri  tarafından  antik   bölgelerden alınan  materyallerden  yapılmıştır.O  dönemin  savunma  mimarisi  için olağanüstü  bir örnektir.Antik Halikarnas ile  Kos arasındaki  deniz  geçişi ve karşı  kıyıda konumlanmış   St. Peter  şövalyeleri kalesini  kontrol altında tutuyordu.Stratejik konumu nedeniyle Osmanlı’lar  bu kaleyi bir çok kez ele geçirmeye çalıştılar ve sonunda   1522’de bunu başardılar.

2-Kont Francesco Sans’ın Rahip evi Kos ‘un Kontu Francesco Sans tarafından 1514’de inşa  edilmiştir ve Kos’daki Şövalyeler döneminin tek sivil binasıdır.

3-Hippocrates ‘ın çınar ağacı :  Hipokrat’ın   geleneksel   yöntemlerle   gölgesinde  öğrencilerine   ders verdiği  asırlık çınar ağacı.

4-Gazi Hasan Paşa Camii ve Kemeraltı : Gazi Hasan Paşa tarafından 1786 yılında yaptırılmıştır.Şadırvan  sarnıcı inşasında  antik  Roma  döneminden  kalan bir  lahit kullanılmışken taş mimarisinde civarındaki liman mahallesindeki antik yunan tapınaklarından alınan antik materyaller kullanılmıştır.

5-Antik-Agora Liman Mahallesi : Helenistik dönemden ortaçağa  kadar olan döneme  ait harabeleri  ile en büyük arkeolojik alanlardan biri.

6-Dionysus  Sunağı : Dor   tarzı  Antik   Yunan  tapınağı  ve   antik  yunan  tanrısı   Dionysus’a   adanmış Helenistik tapınak.

7-Casa Romana ( Roma Evi ) : Bir önceki  Helenistik döneme ait  yapının üzerine M.Ö  3 .yy’da  restore edilmiş ,mozaik zemin ve fresklerle dekore edilmiş büyük malikane.Kos Adası’nın Roma dönemindeki zenginliğinin tipik bir örneğidir.

8-Roma  Odeonu : Roma     dönemindeki   Asklepeios   onuruna   düzenlenen   yarışmalar   ve   müzikli aktiviteler.

9-Batı Arkeoloji  Bölgesi : Kazı  yapılan alan  içerisinde   şehir  dışına  çıkan  ana    cadde (  Decumanus Maximus ) ve  limana  giden  cadde ( Cardo )  bulunmuştur.En   önemli   binalardan  biri  ‘‘ Avrupa ‘yı kaçırma ’’mozaiği olan Roma Evi ,Thermae,  Gymnasium  ( Xyston ) geçidi   ( Sütunlu geçit ), ‘‘  Prens  Paris in yargılanması ’’ mozaiği ile  Nymphaeum binası , ve son olarak ilk Hristiyan  bazilika kiliseleri.

10-Eski Yerleşim :  1933’teki  büyük   depremde   eski   yerleşimin  çeyreği   kurtarılabildi. Bugün   dar sokakları boyunca mağazalar , kafe  ve restoranlar var.

11-St. Paraskevi Kilisesi : İtalyanların ruhani meselelere karışma girişimine karşı yerlilerin kargaşası bu iki kilisenin yapılmasına yol açtı.1931-32  yılları  arasında  inşa   edildi.Ünlü   mimar  Orsini   tarafından Bizans tarzı tasarlandı.Bir Yunan kilisesinin  temsili örneğidir.

12-‘‘ Panellenion ’’ Kompleksi : 1933’te tasarlandı  ve  1935 ‘ te  inşa  edildi.Sinema- Tiyatro  binasının yanında    İtalyan  faşist  siyasi   partisinin  bürolarıydı.Şehir  merkezindeki  konumu  ve   karakteristik  mimarisi  ( faşist ve uluslararası  ) ortam yoluyla fikir değiştirme amacını arttırıyordu.

13-Belediye Pazarı : Kuzey    Afrikalı  İtalyan   sömürgelerini   binalarına  göre  1933’ te  tasarlandı  ve 1935’te inşa edildi. Ayrıntılarında Arap tarzı vardır.Yakın geçmişe kadar sebze ve meyve pazarı olarak kullanılırdı.

14-Defterdar Camii : İki  katlı  camii 18.yüzyılın  sonlarında vergi  tahsildarı İbrahim Efendi tarafından yaptırılmıştır.

15-Arkeoloji Müzesi :  Helenistik  ve Roma   dönemi  heykel   müzesini   ve  yarı-tanrı   Asklepeios’un adaya  gelişinde Hipokrat tarafından karşılanışını resmeden mozaik zemini ziyaret edin.


 

Kos  şehri  yakınında : Lambi ,Psalidi,Therma yerleşimleri 

Lambi : Kos şehrinin  kuzey batı kıyısında konumlanmış  yaklaşık 4 km  uzaklıkta , modern  adı ‘‘ Nea Alikarnassos ’’ olan Lambi  yer alır.Bir çok oteliyle gelişmiş turist bölgesi haline gelmiştir.Bu bölgenin çok düzgün olması nedeniyle,kıyı  şeridi boyunca  Tigaki  dinlenme  yerine  kadar ( hatta daha ilerisi ) bisiklet  ile  dolaşmak  için uygundur.Aynı zamanda  tekerlekli  pateni  tercih  edenler  için de   favori güzergahtır.

Psalidi Bataklığı : Keşfetmek ve doğada dinlenmek  için  ideal  bir  yerdir.Ender  kuş  türleri ,bölgenin zengin   bitki  örtüsü  içinde  kendileri   için  yuva  bulmaktadırlar.Sessizliği   tercih  edenler   için   ise Psalidi’nin  güzel plajları doğru yerdir.

Therma : Psalidi ‘den 8 km sonra , Kos’un Kükürtçe zengin,sağlık ve güzellik için faydalı ,termal  sıcak kaynak suyunu bulacaksınız.Therma kayalar ve deniz arasında dış dünyadan ayrılmış ,saklı güzelliktir.


Kos  Şehir  Çevresi :

Asklepeion  Bölgesi : Kos şehrinin yaklaşık 3.5km güney batısında Asklepeion yer alır.Antik çağlardan beri  Kos Adası’nın en önemli  tarihi anıtı olmuştur.Burası Hipokrat ve kurduğu tıp okulunun bilimsel tıbbın gelişmesini başlattığı yerdir.Tapınak özellikle M.Ö. 242’den sonra dünya çapında popüler hale gelmiştir.Öyle görünüyor ki , geleneksel  şifa  bulma  şekli  Helenistik   döneme  kadar  korunmuştur. Anıtın belli bir  bölgesinde  uyuyan  hastaların tedavisini  sağlayan ,tanrının ( Asklepeios )   hastaların rüyalarındaki   mucizevi    görüntüsüydü.Daha  sonra   hastaları  bilimsel   yöntemlerle  tedavi   eden profesyonel   doktorlar   vardı.Bölge   3   bölüme  ayrılmıştır   : İlk   bölümdekiler    portico,  thermae harabeleri  , kemerler   ve  Roma ‘dan   kalanlardır.İkinci   bölmede  Asklepeios’un  en  eski  tapınağı  (M.Ö.3.yüzyıl),Asklepeios sunağı veya Apollo  selvisi ( M.Ö. 4.yüzyıl ) ve restore edilmiş yedi sütunlu Apollo   Tapınağı   harabeleri ( M.S.2.yüzyıl  ) yer  alır.Son  olarak   üçüncüsünde, büyük  Asklepeios tapınağı  ( M.Ö. 2 .yüzyıl ) ve Helenistik kemer kalıntıları yer alır.

 


Kos Adası Civarı  Köyler 

Marmari  ve  Tigaki, Kos  şehrinden  çıktıktan  sonra  yol  üzerindeki  ilk  deniz kenarı köyleridir.Kum plajları ve cam gibi berrak deniz suyu muhteşemdir.

Zia ,Lagoudi ,Asfendiou ,Asomatos ve Pyli   dağ  manzaralı  köylerdir.Köy  tavernalarında ,büyüleyici gün   batımı  manzarasıyla   birleştirebileceğiniz   bölgesel    geleneksel    tatlar ,yerel  şarap   ve  uzo bulacaksınız.Asomatos ‘da  huzur ve sessizlik bulacaksınız.

Kardamena   Kos  şehir  merkezinden  yaklaşık  30 km  uzaklıktadır ve  adanın ‘‘  Hippocrates ’’ hava alanına   da   sadece    5 km     uzaklıktadır.Kazılar   sırasında    Alasarna    antik   kentinin    kalıntıları bulunmuştur.Apollo   Tapınağı , ilk  Hrıstiyan    bazilika  kiliseleri  ve antik bir  amfi  tiyatro kalıntıları önemli   bulgulardan bazılarıdır.Bunların  yanında kum   plajları  da  unutmayalım  muhteşemdirler. Kardamena ‘  dan    tam  karşısında  konumlanmış  volkanik  ada   Nissyros’a   günlük  tekne ulaşımı mevcuttur. Yerel  uzo festivali de ,kaçırılmaması gereken şeylerden biridir.

Antimachia  şehir   merkezinden  yaklaşık  25  km uzaklıkta ,adanın  tam  ortasında konumlanmıştır. 30   yüzyıldan  fazladır   ismini   korumuş   olan   bu    köy,  Antimachia   kalesi ,eski   geleneksel   yel değirmenleri ve ziyaretçilere 100 yıl önce adadaki yerlilerin nasıl yaşadıklarını  gösteren etnografya  müzesi gibi pek çok övünç kaynağına sahiptir. Yazın sonunda yapılan bal festivali de yerel  lezzetleri denemek   için   iyi  bir   fırsattır.Antimachia  ‘nın    3 km   kuzey   doğusunda    Mastichari    yer   alır. Adanın en güzel  plajlarının çoğunun  yer  aldığı  bu  deniz  kenarı   küçük  köyde  huzur  ve  sessizlik hakimdir.Sahip olduğu  küçük limanı ,her  yıl  şarap  festivali  Mastichari’de  düzenlendiğinde  yerel tavernalara   günlük  temel  taze  deniz   mahsülleri  getiren  balıkçılarla  dolu  olur.Buradan  sadece dakikalarca uzaklıktaki komşu ada Kalimnos ‘a giden feribota binebilirsiniz.

Kefalos  adanın batısında  Kos   şehir merkezinden  42 km  uzaklıkta yer alır.Bu eski köy ,St.Nicholas  (Kastri )    adacıklarından   sadece   birkaç   metre   uzaklıkta   yer   alan  Kamari   sahiline   yukarıdan bakmaktadır.Burada görülecek yerlerden bazıları ; eski  St.Steven  Hrıstiyan  bazilikası ,eski  St.John, the Baptist ( Yahya Peygamber ) manastırı adanın ilk merkezi olan Astypalea ‘ın (Hipokrat’ın doğum yeri ) ören  yeri  ve  adada  ilk  insan  yerleşimine  ait  kanıtın bulunduğu   White   Rock   mağarasıdır. Geleneksel  Yunan  balıkçılığı  özellikle  Kefalos’un   her   yıl  yapılan  balık festivali ( trata ) süresince halen yaşatılmaktadır.

 

Plaj Eğlencesi & Yaz sporları:

Berrak  masmavi suları ve beyaz  yumuşak kumlu plajları ile Kos,kesinlikle Tanrı’nın kutsadığı bir yer. Güneşin dokunuşunu hissetmek ve denizi  koklamak her  şeye  değer .Koan ‘ların  her   zaman  güler yüzlü olmalarına şaşmamak lazım…                                        
Dinlenmek     mi   istersiniz  yoksa   adrenalinin   gerçekten   gerçekten   yükseldiğini   mi   hissetmek istersiniz  ?  Cevabınız  ne   olursa   olsun ,Kos’ta   gerçekleşecektir.Yelkenli   tekneler ,jet-ski ,pedallı botlar  ve  sörfler  gözlerinizin   önünde gösteri  yapıyor. Denizi  gerçekten  seviyorsanız  ,şnokerli  ve tüplü dalışı deneyin ve eğer hayatınızı yeterince uç yaşamadığınızı düşünüyorsanız bungee jumping veya tekne paraşütü şansını sakın kaçırmayın.Deniz adamı olma  ve  su  sporları deneyimini  yaşayın. Kos’taki   plajlar temiz su ödüllü Mavi Bayrağa sahiptir.Kara mı  deniz mi ?Bu size kalmış.Ayaklarının  altında karayı  hissetmek isteyenler ,Kos   Adasının   kırsal alanlarında   bisiklet  veya  koşu  yapmayı deneyin , tennis gezinti,dağcılık   veya farklı seçeneklerden birini mutlaka deneyin.

 

Eğlence :

Kos’un   gelenek  ve  örflerine  bağlı  yerel  festivallerini  kaçırmayın.Temmuz  ve  Ağustos  boyunca Hippocratea Festivali  tiyatral,oyunlar ,müzik konserleri ,folklor ve yağlı  boya  sergileri ,geleneksel danslar ve Asklepeion ‘da Hipokrat yemininin  canlandırılması  gibi geniş  kültürel olayları  içerir.Bol müzik dans ve sanat bileşenleri ülkenin diğer bölgelerinden ve yurtdışından Kos’a ulaşır.

İlkbahar boyunca, St.Georges gününde ( 23 Nisan ) Pyli köyünde ,yerliler at yarışları düzenlerlerken adanın adı Saint ( Aziz ) ile başlayan kiliselerin bulunduğu  diğer bölgelerinde ‘‘panigiri ’’ adı  verilen kutlamalar  gerçekleştirilir.Yunanlılar    Saint    (Aziz )  isim   gününü  kutladıklarından ,29  Haziranda Antimachia‘da ( St.Peter ve Paul ) ,15 Ağustos ‘ta Antimachia ‘da ,Kefalos  Kardemena ‘da 8 Eylülde    (Meryem Ana günü ) gibi   kutlayan  kiliseler  tarafından  festivaller  düzenlenir.Kefalos ‘ta  ‘‘Trata ’’ Balık     Festivali   ,Antimachia’ da    Bal    Festivali  ,Mastichari’ de   Şarap    Festivali    yaz    boyunca kaçırmamanız  gereken bazı olaylar arasındadır.Bütün bunların yanında Kos  hayat  dolu  bir adadır. Güneş  batar batmaz hiç bitmeyecekmiş gibi görünen partiler başlar.Akşam yemeği ile başlayıp  bir gece klübünde veya plajdaki kokteyl barda bir içki ile deva edin.Partiler  sonsuza  kadar  sürer ,tüm  ada  tek  bir  mutlu  toplum   haline   gelir,endişe   veya   stres  gibi  küçük  şeyler   etkisiz   kalır.Hala romantizme      sarılmış kişiler için ay ışığı altında plaj partisi çok iyi gelir,ve gecenin ardından plajın yanından doğan güneşin ilk ışıkları bu günleri onlara sonsuza dek hatırlatır.
  
Kos Merkezde ise Beach Cafe-Barların plajları bolca görebilirsiniz.
 
Sabahları serin plajlarda güneşlendikten sonra, güzel bir restoran yada kafede yemek yiyebilir ve hemen ardından alışveriş merkezlerine giderek kendinize göre kaliteli ve renkli şeyler bulabilirsiniz. Akşam saatlerinde ise eğlence mekanlarında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenerek günün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
 
Kardemena genç İngiliz tatilcileri için İspanya’nın İbiza Adası ile birlikte en meşhur bir dinlenme yeridir. Ve çok sayıda gece kulüpleri vardır. Barları ve Eğlencesi ile ünlü Kardamena sahilinin güneybatısında dümdüz beyaz kum ile örtülü 6 plaj bulunan Kefalos Plajları vardır. Gündüzleri dinlenme akşamları eğlenceyi bu bölgede yaşayabilirsiniz.
 
Antik Kos paralarının simgesi olan karides deniz ürünlerinin yunan mutfağındaki önemini anlatması için yeterlidir denilebilir.
Yunan Gecelerinin en güzel örneklerini Zia’daki Tavernalarda bulabilirsiniz.
Adada ki Yunan gecelerinde , kabare şovlar, romantik barlar, tekno çalan diskolara ve birbirinden eğlenceli tavernalarına kadar her şeyi bulabilirsiniz.
 
Kos tatil ve balayı seçenekleri açısından yunan adalarının en popüler adalarından biridir.