Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

Gezilecek Yerler

KALİMNOS GEZİLECEK YERLER

 

Kalimnos Adası, Bodrum’un 25 km batısında yer alır. Ege’de bulunan 12 Ada’dan biridir. Kos ve İleryos Adaları'nın arasında bulunan ada 110 km²’lik bir yüzölçümüne sahiptir. Ada yüzeyi engebeli ve dağlıktır. Adanın orta kuşağında Vathis Vadisi yer alır. Vadi zeytin, üzüm ve portakal yetiştirmeye elverişlidir. 

 

Kalimnos Adası’nın bugün nüfusu 16.000’e ulaşmıştır. Adanın büyük bir bölümü ana liman olan Pothia’da yaşamaktadır. Bu yüzden Pothia adanın merkezi olarak kabul edilir. Kalimnos adası Türkler tarafından “Kilimli” olarak anılır. Ada süngercilikle ünlenmiştir. Ancak adanın asıl önemi turizme dayalıdır. Kalimnos adası en yoğun olduğu dönemlerde bile çok fazla kalabalığın olmadığı doğal plajlara sahiptir. Bu bakımdan sakin ve huzurlu bir tatil isteyenlerin için ideal bir tatil imkanı sunmaktadır. Ada aynı zamanda tırmanma sporuna elverişli tepelere sahiptir. Çeşitli firmalar bu alanda hizmet vermektedir. Ada doğal plajları ve sarp dağları ile ilgi çeker. Sarp dağlarında yapılan tırmanış aktivitesi uluslararası bir üne sahiptir. Adada yer alan Agios Savvas Manastırı adanın en ünlü yapısıdır. Bunun dışında Denizcilik Müzesi ve Arkeoloji Müzesi adada görülecek yerlerin başında gelir. 

 

Kalimnos adasına Bodrum’dan ve Turgutreis’den feribot seferleri düzenlenmektedir. 45 dakikalık bir yolculukla adaya ulaşılabilir. Ayrıca Kos adasından 10 dakikalık bir feribot yolculuğu ile Kalimnos’a ulaşılabilir. Bodrum’un 45 dakika uzağında yer alan Kalimnos’a günübirlik geziler yapabilirsiniz. 

 

MASSOURI

Massouri, Adanın limanı Pothia’nın öbür tarafındaki kıyıda yer alan. Yaklaşık 1km uzunluğundaki bir plaj ve bu plajın yamaçlarında yerleşmiş, otel, motel, pansiyon ve turistik tesislerin yer aldığı tatil merkezidir. Küçük çocukların dahi yüzmesine elverişli sığ ve kumluk bir plajı vardır. Limandan buraya taksi ile 10-15 dakika süren bir yolculuk sonrasında varmak mümkündür. Burası kaya tırmanışı  sporu için Kalymnos’a gelenlerin de merkezi durumundadır.

 

MYRITIES

Massouri ile aynı sahil şeridi üzerinde yer alan Myrties, konaklama tesisleri  bulunmakla birlikte, daha çok yazlık evlerin ve lokantaların bulunduğu bir başka  tatil merkezidir. Massouri ile Myrities arasındaki mesafeyi yürüyerek 15-10 dakikada kat etmek mümkündür. Buranın da plajı  Massouri ile aynı özelliklere sahiptir. Gerek gündüz gerekse de gece yeme içme ihtiyaçlarının giderilebileceği tesisleri bulma imkanı da vardır.

 

TELENDOS

Telendos daha önce karadan Kalymnos’a bağlı iken, bir deprem sonrası yaşanan çöküntü ile buradan ayrılan, Massouri ile Myrties in tam karşısında konumlanmış,  şapka şekline sahip küçük bir adadır. Telendos’ a Myrties deki iskeleden her 15 dakikada bir kalkan dolmuş motorları ile ulaşmak mümkündür. Adanın sahil boyunda bir kaç küçük pansiyon, lokanta ve kahvehane sıralanmıştır. Günübirlik ziyaretlerde denize girme olanağı sunan plajlar da vardır.

 

VATHY

Pothia ‘nın 12 km uzaklıkta yer alan Vathy küçük bir balıkçı kasabası görünümüne sahiptir. Denizden içeri  adeta ince uzun deve boynu şeklinde giren doğal ufak bir limanı vardır. Vathi limanı Rina adı ile anılmaktadır. Burada nefis yemekler yiyebileceğiniz lokantalar bulmak mümkündür

 

Kalimnos Gece Hayatı

Kalimnos’da gece hayatı benzersiz ve çok çeşitlidir. Plaj barları, onlar herkesin de bildiği üzere oldukça keyifli eğlencelerin gerçekleştiği genç odaklı bir program yapısına sahiptir. Adada hava kararınca gece hayatı merkezde tavernalar ve modern mekanlarda hareketlilik gösterir. Adada oldukça çok kulüp ve bar bulunur. Pothia’da yoğunlaşan gece hayatı sabahın ilk saatlerine kadar devam eder. 

 

Kalimnos'ta Alışveriş

Kalymnos geleneksel ve son teknolojilerin bir arada bulunabileceği bir piyasaya sahiptir. Ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken sektör ise süngerdir. Adadan Kalimnos süngeri satın alınabilir. Ayrıca güzel kavanozlarda sunulan yerel ballar da en çok satın alınan ürünler arasındadır. Adada birçok yerde uygun fiyatlarda değerli eşyalar ve mücevherler satılmaktadır. Kalimnos’da alışveriş ada merkezinde Pothia’da toplanmıştır.