Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

  
 • Vathi
  Vathi
 • Pythagorion Koyu
  Pythagorion Koyu
 • Pythagorion
  Pythagorion
 • Kokkari beach
  Kokkari beach
 • Lemonaki Plajı
  Lemonaki Plajı
 • Kokkari plajı
  Kokkari plajı
 • Kokkari
  Kokkari
 • Kokkari Beach
  Kokkari Beach
 • Hera Tapınağı
  Hera Tapınağı
 • Manolates
  Manolates
 • Monulates koyu
  Monulates koyu
 • Manolates taverna
  Manolates taverna
 • Manolates
  Manolates
 • Monolates shops
  Monolates shops
 • Vathi limanı
  Vathi limanı
 • Psili Ammos plajı
  Psili Ammos plajı
 • Eupalinos tüneli
  Eupalinos tüneli

Gezilecek Yerler

Türkiye'ye en yakın ada olan Samos adası Yunanistan'ın en büyük, en güzel ve en turistik adalarından biridir.

Sisam şehrinin (Yunanca'da Vathy denir) 2001 nüfusu 12500, Sisam adasının 2001 nüfusu 37000'dir.


Aydın ili, Kuşadası ilçesi'nde bulunan Dilek Yarımadası'na oldukça yakındır. Kuşadası'ndan günlük işleyen birkaç seferle deniz yolunda kolaylıkla ulaşılabilen Sisam adasının görülmeye değer pek çok yeri vardır. Bunlar arasında antik kent, kente su taşıma amaçlı M.Ö. 6. yüzyıldan kalma tünel, Hera tapınağı, herkesin Türkçe konuştuğu Karaveli köyü, Karlovası balıkçı kasabası sayılabilir.

Adanın ana şehri olan Vathi, büyük bir koyun ortasında amfitiyatro şeklinde inşa edilmiş olup limanın tam yanında yer almaktadır.Vathy ve Sisam adasında 3 ana limanlarından biridir
Kuşadası’ndan gelen feribotlar Vathy Limanı’na yanaşır. Burada kordon boyu yanyana sıralanmış kafeler yazın gün boyu cıvıl cıvıldır. Sisam Kasabası da denen Vathy’de adadaki antik yerleşimde bulunmuş tarihi eserlerin sergilendiği bir de Arkeoloji Müzesi vardır. Samos Arkeoloji Müzesi Yunanistan'ın en ilginç il müzelerinden biri olarak kabul edilir. Bu müzede diğer eserlerle beraber 4,5 metre boyundaki dünyaca ünlu dev antik Yunan heykelini görmek mümkündür. 

 

Samos adasından her gün normal gemi yada hızlı giden Gemiler aracılığıyla Mykonos, Siros, Paros, Naksos ya da Pire'ye gidebilir ve buradan ayrıca Santorin ve Girit adalarına da geçebilirsiniz.

 

Samos Plajları  
 Potami   
 Klima Beach 

 Psili Ammos 

 Possidonio   
 Kerveli  
 Lemonakia Beach 

 Tsamadou Beach   
 Kokkari Beach 


 
PYTHAGORION

Vathy’den 14 km uzaklıktaki bu şirin bir kıyı kasabası Adanın ana turizm merkezidir. Eskiden Tigani olarak bilinen kasaba, daha sonra adını burada doğan ünlü matematikçi Pisagor'dan almıştır.

Muhteşem bir sahil şeridi ve limana paralel görkemli dağlar ile  Iraion Dünya Mirası Pythagorio antik limanı, doğal güzellikleri ve tarihi önemli alanları kapsamaktadır. Yıl içinde pekçok tekneye ev sahipliği yapmaktadır. Polikrates döneminde inşa edilen Pythagorio Limanı, Akdeniz'in en eski insan yapısı limanıdır.

 

Pythagorio'da 5500 civarında otel yatak kapasitesi bulunur. 60'dan fazla yerli taverna, bar, kafe ve gece kulüpleri ile Pythagorio limanı Samos en iyi gece hayatı merkezi olarak kabul edilmektedir. Samiopoula, Tsopela, Kako Rema, Kiriakou, Aspros Kavos gibi plajlara Yunan botları ile günlük turlar yapılmaktadır.

Bugün Pythagorio yıl boyunca binlerce ziyaretçi ile önemli bir turizm destinasyonu oluşturur ve uluslararası büyüklükte bilimsel, siyasi ve kültürel konferanslar ev sahipliği yapımaktadır. 

 

Pythagorio çevresindeki diğer görülmesi gerekli yerler ise : 

 

Pythagoras Pisagor heykeli
Likourgos Kalesi
Metamorfoz Kilisesi
Ephpalinos Tüneli
Mağara içindeki kilise ile Spiliani Kilisesi
Roma Hamamı
Glifada gölü 

 
  
KOKKARI


Kokkari üzüm bağları ile bol miktarda çam ve zeytin ağaçlarına sahip, Adanın en güzel ve turistik köyüdür. Vathy’den 10km. uzaklıktaki bu turizm merkezinde akşama güzel bir yemek ile başlayıp, Yunan müziği çalan tavernalarda devam etmek isteyenler için hoş ve hareketli bir yerdir.

Kokkari’ye çok yakın birçok plaj vardır; Tsamadu, Lemonakia ve Tsambu bunların en ünlüleridir. Deniz kristal berraklığındadır. Bu plajlarda bir bölüm çıplaklar için ayrılmıştır. Sörf tutkunları içinde dalga yakalamak için en ideal yerdir.

Barlar ve cafe'ler hemen deniz kenarındadırlar. Harika taverna ve kulüpler Kokkari'yi adada en hareketli ve canlı bir yer haline getirmektedirler. 

 

PSİLİ AMMOS

Samos kentinin güney kısmında, Kerveli yolunu takip ederseniz Psili Ammos tabelasını göreceksiniz. 
Vathi'ye yaklaşık 9 km uzaklıktadır ve plaja ulaşmak  yaklaşık 15 dakika alır.
Türkiye kıyılarına sadece bir mil uzaklıktadır.
Psili Ammos "ince kum" anlamına gelir ve bu kumsalı   Samos Adasında en popüler plaj yapan adıdır. 

Adadaki plajların çoğu çakıllı olduğu için sığ ve sakin bir denize sahip Psili Ammos çocuklu aileler için ideal bir mekandır.   


  
MYTILINI

Mitilinioi, adanın eski başkentin olan bu küçük bir kasaba, bereketli vadinin ortasında üç tepe üstünde amfitiyatro şeklinde inşa edilmiştir.

Mitilinioi de gece hayatı önemli yer tutmaktadır. Dar sokakları, kiliseleri ve güzel kafeleri ile eşsiz güzel bir resim oluşturur.

Vathy ile Pythagorio kasabası arasındaki bölgede yer alan bu köydeki Paleontoloji Müzesi, içindeki 10 milyon yıl öncesinden kalan hayvan fosilleriyle görülmeye değerdir.

Mitilini de iki eski yel değirmeni ve Kokkari yolunda ise bir  başka yeldeğirmenini görebilirsiniz. 

Mitilinioi şair George Themelis doğduğu yerdir.. 
Ağustos 15'inde gerçekleştirilen yerel festivaller ile   şehir karnaval havasına bürünür.

 

POTOKAKI


Turistler tarafından deniz ve kumu ile meşhur küçük bir tatil yerleşimidir. Defalarca Akdeniz'in en güzel plajlarından biri olarak Avrupa Birliği tarafından Mavi Bayrak verilmiştir. Turistik kalkınma öncesinde balıkçı kasabası olan Potokáki de küçük içki ve beyaz ve yeşil sabun atölyeleri vardı.

 

IREON

Hoş bir balıkçı kasabası olan Ireon köyü Hera Tapınağı Arkeolojik sit alanının yanına inşa edilmiştir.Iraion UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Modern Iraion ise , oteller, restoranlar, barlar, cafeler, dükkanlar, süpermarketler ve güzel plajı ile ideal bir tatil yeridir.

 

KARLOVASSI

Samos adasının kuzeybatı tarafında, yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı köyleri ve eşsiz kumsalları ile adanın ikinci büyük kenti Karlovasi yer almaktadır.
Liman, eski kent, orta kent, modern kent ve köyden oluşmuş özgün bir yer olan Karlovasi eskiden önemli bir ticaret merkezi olarak ün salmıştır. Zengin konaklar, büyük ve süslü kliselerin yer aldığı kent zamanında kültür ve sanat konusunda
başarılara imza atmıştır.

Karlovasinin 3 km güneydoğusunda, Konteika'ya giden yolun yanında 200 metre yükseklikte Profitis Elias (Peygamber Elias) manastırı bulunmaktadır. Karlovasi'nin batısında ise da plajları ile ünlü Potami bulunmaktadır.

Şehirde bulunan Üniversite ile Karlovasi yaz - kış hareketli merkezlerden biridir.

 

MARATHOKAMBOS

Adanın Güneybatı kesiminde büyük bir koyun ortasında ve kerkis dağının eteklerinde Marathokambos bulunuyor. 
Marathokambos eski renklerini koruyan köy ve beldelerle çevrili. Kaldırım taşlı dar sokaklar, geleneksel kemerler, taş çeşmeler, güzel kliseler, taştan inşa edilmiş evler ve geleneksel panayırların gerçekleştiği büyük meydanlar burada yer almakta.


 

 


Eupalinos Tüneli 
 
Pythagorio’ya 7 km. uzaklıktaki bu antik su tüneli tüm adadaki en dikkat çekici yerdir. Antik çağda en büyük mühendislik başarılarından biri olan su tüneli, 1036 metre (4000 feet) uzunluğundadır. Altıncı yüzyılda Sisam Yunan adasında bir dağın 9 metre altında her iki uçtan ayrı ayrı oyularak farklı iki ekip tarafından kazılan düz çizgi şeklindeki bu tünelin yapılışı ile ilgili yazılı kayıt bulunmamaktadır. Zamanının en uzun tüneli adanın en ilginç turistik yerlerinden biridir.

Tünel bu şekilde bir metodik yaklaşım ile her iki uçtan kazılmış olarak tarihte bilinen ikinci tüneldir. 
 

Hera Tapınağı

Samos antik kenti batısında, denize yakın inşa edilmiş olan Heraion, antik Yunan'in en önemli yapıtlarından biridir. Tanrıça Hera'ya ibadet için yapılmış olan tapınak Imvrasos nehri ağız kısmı yakınında inşa edilmiştir. Mimarlar Rhoikos ve Theodoros Samos tarafından tasarlanan bu yapıt yıllar içinde meydana gelen depremler ile tahrip olmuştur. Şu anda tek bir sütun hala kuzeydoğu köşesinde durmaktadır.

Çevrede bir Roma hamamı, baska tapınaklar ve antik yerleşimden kalan diğer kalıntıları da görmek mümkündür. 

Ziyaret : 

Salı - Pazar: 08:30 15:00 arası, Pazartesi: kapalı
Bilet: 3 Euro, İndirimli: 2 Euro

 

Pisagor Mağrası 

Pisagor, büyük filozof, matematikçi, astrolog, doktor ve müzisyen, hayatının bir kısmını geçirdiği yerdir. 2 mağara ve iki şapel bulunmaktadır. Ana yolu takip ederek Santa Maria Mağarasına (Panagia Sarandaskaliotisa) çıkabilirsiniz.  Mağaranın arkası yaklaşık 80 metre gidiyor ama Kutsal suya gelene kadar yalnızca 15 ila 20 metre yürüyüş yapabilirsiniz.

 

MANOLATES

Monolates Vathi'nin 25 km kuzeybatısında bulunmaktadır. Ziyaretçiler yol boyunca dere yukarı tırmanıp yüksekliği 15 metreyi bulan ağaçlar arasından geçerek bu güzel köye ulaşabilirler.

Manolates köyünde çok iyi yemek, iyi yerli şarap ve Yunan kahvesi bulabilirsiniz. Köyün içinde pek çok orijinalliği bozulmamış , lokal restaurant, taverna ve cafe vardır. Bu tavernalara oturduğunuzda size '' chick - pea croquettes'' (nohut köftesi), " souma ", ev yapımı şarap ve özel ekmeklerinden sunulacaktır. En meşhur yemekleri olan keçi dolmasını tadmak isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Yerel hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkanlar arasında dolaşırken çok keyfli saatler geçirip, çam ağaçları arasında yürüyüş yapabilirsiniz.

 

 Sisam’da ne yenir ne içilir? Nerede yenilir, içilir...

Sisam’a pek sık giden bir gezgin olarak, en özgün lezzetleri Kokari limanındaki Horoz Restoran’da (Kokoroz) bulduğumu ifade etmeliyim. Dostlarımızla her gidişimizde “düğmeli” denilen güneşte kurutulmuş ahtapotu özellikle tercih ediyoruz. Ama yemeğe başlarken kekiğe bulanmış keçi peynirini, zeytinyağında kızarttırmayı da seviyoruz. Ancak Sisam’ın bizce en ayırt edici yemeği başka adalarda pek bulamadığımız kalamar dolması. Sisam’ın ana merkezi olan Vathy’deki lokantaları pek başarılı bulmak mümkün değil ama Kokary’nin yanı sıra Karlovassi ve Pithagorion’daki küçük balıkçı lokantaları hem kesenize uygun, hem de son derece sağlıklı beslenme için ideal....

Sayın Nedim Atilla'nın 26 Temmuz 2007 tarihli yazısından alınmıştır.


Samos’ta gece hayatı Mykonos, Santorini gibi diğer Adalar’dakilere benzer olmakla biraz daha sakindir.
Burası Yunan Müziği dinleyerek ouzo (Yunan rakısı) ve Samos şarabı tüketilen taverna-restaurant tarzı mekanlar ve bir çok eğlenceli barlarda akşamlarınızı geçirebileceğiniz bir adadır.

Samos restaurantlarındaki yemekler size ev hasreti çektirmeyecek kadar tanıdık gelecek; mezedes, dolmades, keftedes, homous, tzatziki, spanakopita, tarama, mousakka, loukoumades...