Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

Gezilecek Yerler

 

PATMOS

 

Kuzeydeki on iki adalar arasında bulunur ve Holy Island, yani kutsal ada diye anılmaktadır. . Güllük Körfezi açıklarında, kayalık bir adadır. Yunan adaları içinde küçük ve sakin bir adadır Patmos. Yeni Ahit'te bahsi geçen ada, efsaneye göre İsa'nın Aziz Yuhanna'ya göründüğü mağaraya ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Hristiyanlarca kutsal sayılır ve bir hac merkezi özelliği taşır. 

ADANIN GEZİLECEK YERLERİ:

Adada havaalanı bulunmadığı için, ziyaretçiler rıhtıma ve otellerin ve cafelerin çoğunun bulunduğu “Skala” ya geliyorlar. Ada idari yönden zaten üçe ayrılmış. Merkez Skala olmak üzere, Orta Khora ve Kambos diğer yerleşim yerleridir.  

Skala  gelip geçen pek çok turiste rağmen, küçük meydanın çevresindeki caddede dizilmiş, geleneksel tavernalarıyla, hala, tam bir Yunan köyü görüntüsünü yansıtıyor.

Adanın doğusunda, yeni yat limanı var.

Rıhtıma gelenler önce yukarıda bir tepe üzerinde kurulmuş olan “Aziz Yuhanna Manastırı”nı ziyaret ederler çünkü Hıristiyanlarca Efes’ten sonra görülmesi gereken haç mekanlarından birisi.

Manastır Hıristiyan tarihinin kargaşalı döneminde inşa edilmiş ve bu nedenle, hem ibadete hem de inancı ve manastır hazinelerini korumaya yönelik bir kale gibi tasarlanmıştır.

Yunanistan’ın zengin manastırlarından biri olan yapı, kuleleri ve payandalarıyla peri masallarını çağrıştırmaktadır..

Khora’ya ulaşınca manastıra gitmek için yürümeniz gerekiyor. Taş döşeli dar bir yolda yürüyerek ya da eşek üstünde, manastıra gidebilirsiniz. Tabelalar, sizi manastırın girişini belirleyen, taş kemer altına yönlendiriyor. Yürümeyi ve eşek ile gitmeyi tercih etmeyenler ise Beldiye Otobüsleri veya taksileri tercih edebilirler. (otobüsler 1.5 avro’ya manastıra gidiyorlar) Dar ve beyaza bulanmış taş bir yoldan kıvrıla kıvrıla yukarı çıkılıyor. Bu yokuş yolda lüks butikler ve binbir çeşit ikona benzeri hediyelik biblo satan dükkanlar var.

Yukarıya çıkan yolun ortalarında; Aziz Yuhanna’nın ilahi vahiy aldığı mağaranın bulunduğu alanda “Kıyamet Manastırı” var. Bu manastır çocuk sahibi olmak isteyen kadınların, adak adayarak, dizleri üzerinde zorlu bir yürüyüş gerçekleştirdikleri bir yermiş.

Küçük, “Azize Anne Mağarası”nda  Aziz Yuhanna’nın, her gece başını koyduğu söylenen yer  gümüş bir halka ile belirlenmiş. Masası olduğu söylenen basit bir düz taş çıkıntı var. Burası ise: iki şapel ile taçlandırılmış.

Yokuşun sonunda, Meryem Manastırına varıyorsunuz. Burada  yüksek sesle konuşmak ve açık kıyafetlerle içeri girmek yasak. Günümüzde rahibelerin yaşadığı manastır, kutsal bir yer olarak kabul ediliyor. Manastır  çevresindeki sokaklardaki  şık tasarım dükkanları ve takı satan yerler var. Tüm adaya hakim Balcony Cafe’de oturup, limana bakarak, serin bir ortamda frappe yudumlayabilirsiniz.

Liman adanın tam ortasındadır. Küçük iskeleler, diğer adalarla ulaşımı sağlayan hızlı teknelerle dolu. Güzel, şık lokantaları, pastaneler ve turistik eşya satan dükkanlar var. Limanda bekleyen yüzlerce motosikletler kiralanmaktadır.

Tepelerde yer alan yel değirmenleri de görmeye değer. Patmos çok fazla doğal güzellik barındırmayan ama oldukça şirin bir ada, tertemiz ve sakin. Deniz ürünlerinin ön plana çıktığı restaurantlara ve cafelere ev sahipliği yapıyor.

Gece hayatı nüfus azlığına bağlı olarak oldukça durgun.

Limana çıktıktan sonra sağa doğru yürüseniz siz küçük ama tertemiz bir plaj karşılayacaktır.  

KAMBOS KÖYÜ:

Kambos köyünün ilerisinde, adanın kuzey kıyısındaki plajlar güzel. Kolayca ulaşılabilen plaj, birkaç güzel tavernasıyla “Lampis Koyu”nda bulunuyor. Skala’nın güneyinde, küçük “Grikos Koyu”nda güzel bir tatil beldesi var.