Rezervasyon için 0555 992 10 50 'yi arayınız
Yeşil Pasaport'a VİZESİZ turlar

Günübirlik turlar için VİZE GEREKLİDİR !!!

Gezilecek Yerler

SİMİ ADASI / SÖMBEKİ

 

Yunan adalarının en şirini, en bakımlısı. Sünger ticareti ve eskiden yılda 500 gemi üretilen tersaneleriyle 17'nci Yüzyıl'da 12 adanın en zengini olan Simi, şimdi tek umudunu turizme bağlamış durumdadır.  Türkiye kıyılarına yakın Yunan adaları içinde en küçüklerinden biri, buna karşın en sevimlisi olan Simi'nin yüzyıllarca geliri süngercilikten olmuş.  Hisarönü Körfezi’nin girişinde, Bozburun Yarımadası’na sadece 6,5 kilometre uzaklıktaki Simi adası rengarenk evleri, yüzyıllar öncesine uzanan denizcilik geleneği, misafirperverliği ile her geçen yıl biraz daha ün kazanıyor.


Simi yönetsel olarak Rodos'a bağlıdır . Adanın nüfusu 3 bin civarında ama tabii bu sayı yaz aylarında 6 - 7 bine çıkabiliyor. Günde neredeyse 100'den fazla teknenin yanaştığı limanında yaz boyunca Türk bayraklarını görmek mümkün.  
Küçücük bir ada olsa da Simi’nin Yunan mitolojisinde önemli bir yeri var, ne de olsa mitolojide çekici tanrıçaların doğum yeri olarak biliniyor. İsmini de deniz tanrısı Poseidon’un eşi “Nymph Syme” den almış.. Ada, Osmanlı egemenliği altında kaldığı dönemde ‘Sömbeki’ ismiyle anılırmış. Bu isim adanın Sümbek adı verilen balıkçı tekelerinden geliyor. Adada artık sünger avcılığı da yapılmıyor ama Yialos limanı boyunca sıralanan dükkanlarda envai çeşit süngeri bulabilir ve hatta ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Limanın arka sokaklarında dolaşmak da ayrı bir keyif. Her köşe başında kartpostallık başka bir manzara başka bir sürpriz sizi bekliyor. Daracık basamaklara rastladığınızda eğer sıcaktan buınalmadıysanız şehrin eski merkezine doğru tırmanın. Göreceğiniz manzara bu yorgunluğa değer. Similierin çoğu bu  deniz manzaralı evlerde yaşıyor.


Simi'nin en çok görülmek istenen yeri ise Rodos'tan gelen teknelerin ayrı bir mola verdikleri Panormiti koyu . Panormiti’de bulunan Moni Taksiharki Mikhail kilisesi, Yunanlı denizciler  için bir çeşit hac yeri.  Kilisede 'denizcilerin koruyucusu' sayılan Mikhail'in bir ikonası var. Bu ikonaya yüz sürmeye gelen 'hacı' adaylarının da aralarında bulunduğu turistlere Ada'nın çeşitli yerlerinde 'süngerci şovu' yapılıyor. 20. yüzyılın başlarında Simi ile İzmir  bölgenin Rumları tarafından ‘kardeş’ ilan edilmişler. Bu çerçevede 1905 yılında İzmir’deki Aya Fotini Kilisesi’nin ‘barok’ çan kulesinin bir kopyası Panormiti’ye dikilmiş. 1922'deki büyük İzmir Yangını’nda kül olan Aya Fotini Kilisesi’nden kalan son parçalar da Simi’ye getirilmiş…


Peki nereden denize girilir diye soracak olursanız, Pedi kasabası sizi bekliyor. Belediyenin minibüsü ile buraya ulaşmak mümkün. Tabii dilerseniz ‘taksi tekneler’  de var. Pedi plajından taksi teknelerle Agios Nikolaos kumsalına ulaşabilirsiniz. ‘Kutsal deniz’ anlamına gelen, ‘Agia Marina’ da yine keyifli plajlardan bir başkası…        

                      
Limandaki restorant ‘Manos’ günün her saati cıvıl cıvıl. Deniz ürünlerinden oluşan menüye restoran sahibi Manos’un neşesi eklenince buraya bir kez gelen bir daha vazgeçemiyor. Masalarda her an Türk bir ünlüye rastlayabilirsiniz. Sadece Türkler değil elbette. Lokanta bugüne kadar Ürdün Kralı Abdullah ve eşi Kraliçe Rania, Mick Jagger, Dustin Hoffman, Robert De Niro, gibi ünlü isimleri ağırlamış. İki kişi, soğuk mezeler, midye, karides, balık, salatadan oluşan  bir yemek için 50 Euro ödemek gerekiyor.


Meraklis  ve Mytios Adadaki diğer meşhur balık restoranlarıdır.